KAMILA KÁBOVÁ

lektorka krasopisu, autorka pracovních sešitů Květiny krok za krokemModerní krasopis

Učím lidi hezky psát.

Díky krasopisu jsem získala novou dovednost. Vyjadřuju svou osobitost kreativním písmem a posiluju paměť. Je to můj nový způsob relaxace.

Co je pro mě specifické?

  • Pojímám krasopis komplexněji, než jen jako krásné psaní. Zaměřuji se na zdravotní aspekty krasopisu, ať už je to kladný vliv na mozek, jemnou motoriku či relaxační vliv na duši, tak na motivační část.
  • Díky své předchozí práci manažerky zákaznického servisu ve velké švédské firmě vím, jak dosáhnout výsledků. Jak je důležité věci srozumitelně vysvětlit, jak motivovat lidi, aby je plnění úkolů bavilo a jak vize prakticky přenést do reality.
  • Jako lektorka pracuji strukturovaně. Každá lekce se skládá z kroků, které na sebe logicky navazují. Materiály jsem uspořádala tak, aby byly pochopitelné a doplňovaly výklad.
  • Zároveň dbám na to, aby si každý své krasopsaní užil. Věnuji pozornost detailům, které tvoří příjemný celek.
  • Součástí mé prezentace na sociálních sítích je motivace. Aby byl člověk motivovaný, potřebuje vědět své PROČ. Pomáhám lidem najít právě ten jejich důvod pro krasopsaní a nabízím nástroje, jak jít disciplinovaně za svým snem – krásným písmem.

Pro mě je důležité vysvětlovat, proč má ruční psaní a krasopis v dnešní době svůj smyl.

Ve zkratce:

  • zaměřuji se na kladné zdravotní aspekty krasopisu
  • efektivně motivuji k pravidelnému tréninku
  • srozumitelně vysvětluji, jak provádět jednotlivé techniky
  • postupuji krok za krokem, od jednoduchých postupů po složitější
  • neúnavně vzdělávám, proč je ruční psaní důležité

A když vás to nebaví, klidně vám řeknu, ať se na to vykašlete. Radost je totiž podle mě tou nejdůležitější součástí krasopisu 🙂

Jak jsem se ke krasopisu dostala?

Krasopis, hand lettering, moderní kaligrafie...tyhle výrazy se používají, když se mluví o ručně napsaném textu.

Krasopisně napsaný text hezky vypadá a dokáže zachytit pozornost člověka. Učí ho trpělivosti a pečlivosti. Při kreslení slov je jen "tady a teď". Žádný stres. Vnitřní klid a vyrovnanost. Soustředěnost.

A dokáže to každý.

Nejsem výtvarnice ani grafička. Jsem bývalá korporátní manažerka zákaznického servisu. Z firmy jsem po 6 letech odešla na mateřskou dovolenou. Po druhém porodu jsem se už ale neměla kam vrátit. Nebylo pro mě místo. Moje okolí to bralo hůř než já. Být rozvedenou maminkou dvou malých dětí a zůstat bez práce nezní zrovna optimisticky. K něčemu se ale přiznám. Já si to tak přála. 

Děti mi změnily priority. Už jsem se do zaměstnání vracet nechtěla, chtěla jsem začít podnikat. Být svou vlastní paní a určovat si čas podle svých potřeb a podle potřeb mých dětí.

Představu o podnikání jsem měla jasnou. Chtěla jsem následovat byznys model online prodeje výrobků pod svou značkou na zahraničním trhu. 

Založila jsem si proto společnost a začala s přípravami. S celodenním hlídáním dvou předškoláků to šlo pomalu. Pracovala jsem po nocích a sem tam o volných dnech, kdy bylo o děti postaráno. Po 7 měsících jsem konečně dovedla své úsilí do konce a  s prodejem začala.

Náročné měsíce budování podniku a péče o děti mě vyčerpaly. Když jsem večer dětem přečetla pohádku, zazpívala ukolébavku a popřála dobrou noc, nezbývala mi energie na nic víc, než se umýt a svalit se před televizi. Zároveň jsem ale cítila, že večer, když je doma ticho, můžu čas, který mám sama pro sebe, využít lépe. Televizi jsem vyměnila za papír a tužku. Začala jsem se věnovat krasopisu.

Proč právě krasopis? 

Vídala jsem příspěvky na Instagramu. Uklidňoval mě pohled na videa, ve kterých lidé krásně psali. Kdybych to taky uměla... A vlastně proč ne? Přihlásila jsem se na kurz a začala tvořit.

Můj první krasopisný text po 3 hodinovém workshopu.

Večer jsem tedy usedala ke svému psacímu stolu, brala do ruky tužky, pera, fixy a psala. Cítila jsem se skvěle. Tahle kreativní chvilka byla o mně. Soustředila jsem se a relaxovala zároveň.

Po roce podnikání jsem se rozhodla své působení na zahraničním trhu ukončit. Nastoupila jsem na poloviční úvazek do nového zaměstnání. Krasopis jsem ale neopustila. Naopak. Dal mému podnikání nový rozměr.

Tohle mi dává smysl

V práci mě bavilo předávat ostatním zkušenosti a dělat něco kreativního. Ráda jsem zaškolovala nové zaměstnance. Do fungování oddělení, do práce s novým softwarem, do nových projektů. Nejradši jsem spolupracovala s grafickým oddělením při vytváření produktů s logem zákazníků. Bavilo mě orientovat se v barvách, vzorech, písmech. A pak mě to napadlo.

Chci krasopis naučit ostatní. Ty, kdo o to stojí. A hlavně chci povzbudit všechny, kdo si o sobě myslí, že jsou nekreativní a bez talentu, že i oni dokážou hezky psát a vyjadřovat se písmem a jednoduchými kresbami. Chci je motivovat a ukázat jim, jak si díky nově získané dovednosti zvednou sebevědomí.

Od myšlenky k činům

Od kurzu pořád píšu. O tuhle vlnu nadšené kreativity se dělím na Instagramu, kde mě najdete jako @krasopiskamilakabova a také jsem založila facebookovou stránku Relaxuju krasopisem a skupinu Relaxujeme krasopisem.

Vedu workshopy, na zakázku jsem popsala výlohy, hrnky, plexisklo, vytvořila loga i ilustrace, svatební texty. Jsem autorkou pracovních sešitů.

Tvořím a sdílím svoje poznatky.

Vstupte do světa ručního psaní a laskavé a podpůrné komunity, která kolem krasopisu je. Objevte, jaké to je, vytvořit něco krásného vlastníma rukama a zároveň u toho relaxovat.

Těším se na vás

Kamila