Fungující postup jak popsat porcelán, aby barvy držely

Před nedávnem jsem odevzdávala firemní zakázku. Popisovala jsem hrníčky. Z jedné strany logo, z druhé text. Drobné ozdoby firemní barvou.

Byla to hezká práce. Sice jsem měla obavy, jestli se písmo bude líbit, ale když přišla objednávka na dvojnásobný nášup, rozplynuly se. Zůstala čirá radost z tvoření a milá představa, že popíjení kávy či čaje z  hrníčku určeného jen té jedné konkrétní osobě, je i díky mně příjemnější.

I vy můžete mít svůj hrnek na míru

Jak tedy dostat svůj nápad na nádobí?  Sepsala jsem pro vás postup, který zaručí, že vám na něm barvy budou držet.

1. ODMASTĚTE POVRCH

Aby barvy držely, povrch nesmí být mastný. Úplně postačí, když hrnek umyjete klasicky teplou vodou a přípravkem na mytí nádobí, případně povrch přetřete odlakovačem na nehty. Já hrnky připravovala tak, že jsem je vložila do myčky nádobí. Na hrnky jsem pak už sahala jen ve vyšetřovacích rukavicích. Tím bylo zaručeno, že hrnek neumastím a zůstane čistý.

vyšetřovací rukavice zakoupíte v lékárně

2. BARVY NA PORCELÁN

barvy Marabu na porcelán

Vybrat si můžete buď fixy na porcelán nebo barvy. Barvu, která je nejčastěji v kelímku, nanášíte štětcem na hrnek. Oproti fixům je to náročnější technika. Začátečnicím a začátečníkům proto doporučuji fixy na porcelán.

Já si vybírám takové, které jsou vhodné pro mytí v myčce. Těm voda a horká pára neuškodí. Nerozumí si ale s ostrým nožem nebo drhnutím, zkrátka drsným zacházením.

Na trhu jsou různé značky, např. Marabu, Pébeo, Hobby Line, Armerina, Nerchau, Folia, Edding. Vyrábějí se i brush peny na porcelán. Jde tedy o štětečkové hroty, kterými lze psát tenkou i silnou čáru podle tlaku.

Fix musíte protřepat. U standardního fixu několikrát zatlačíte na hrot. Tím se do něj dostane barva.  Koukněte se na video od firmy Marabu. Psaní na porcelán je od času 0:59, v čase 1:05 uvidíte zatlačení na hrot, kterým se barva dostane do fixu a počkejte si na zvuk v čase 1:12 😄

3. JE TO TADY – TVOŘÍME

Když máme vše přichystané, je načase začít tvořit. Jako první doporučuju rozepsat se. Na papír si předepište text písmem, který chcete použít. Udělejte si předlohu včetně dekorování a berte v potaz plochu, na kterou budete tvořit.

Až budete mít jasnou představu, co vytvoříte, klidně si návrh předepište tužkou na hrnek a fixama na porcelán ho obtáhněte.

Postupujte odshora dolů a dbejte na to, abyste si barvu nerozmazali.

Jestli si nejste jistí psaním, přihlaste na můj workshop Květinový lettering.

4. SCHNUTÍ

Barvu nechte zaschnout. Doba schnutí závisí na konkrétní značce a je vždy popsána v návodu. Některé typy barev umožňují používání nádobí poté, co barva zaschne, jiné se musejí vypálit v troubě.

5. VYPALOVÁNÍ

Pokud jste jako já zvolili barvu, která se vypaluje v troubě, je načase ji zapnout a hrníčky do ní vložit. Následujte doporučení výrobce na dobu zapečení i teplotu.  Já vypalovala na vyšší teplotu i na delší čas, než uváděl výrobce. Konkrétně hodinu a půl na 220°C.

Fungovat ale bude i kratší doba a nižší teplota.

Níže je video, ve kterém na konci uvidíte hrníčky pěkně v troubě 🙂

Tip na závěr: Podložte si hrnek. Já psala s hrnkem v klíně, ale lepší bude, když si hrnek podložíte třeba krabicí, ať se nemusíte při psaní hrbit. Nebo si dejte pod ruku knihy, do úrovně s hrnkem, aby vaše zápěstí bylo fixované a psaní snazší.

Bonusový tip: Na hrnku bude hezky vypadat květinový věneček. Jak na něj se dozvíte na mém workshopu Květinový lettering.

A jaký je váš hrnek, ze kterého popíjíte svou ranní kávu nebo oblíbený čaj? Je koupený, nebo jste už sami tvořili? Napište mi do komentářů.

Kamila

Kamila Kábová
Motivuje lidi, aby se naučili hezky psát. Díky krasopisu získala novou dovednost. Vyjadřuje svou osobitost kreativním písmem a posiluje paměť. Je to její nový způsob relaxace.

Kamila pořádá workshopy Květinový lettering, kde učí jak propojit písmo a kresbu minimalistických motivů. Ve firmách pořádá krasopisné teambuildingy a také individuální lekce.

Více si o Kamile můžete přečíst tady>>

Komentáře
  1. Hodně hezký web, je příjemný na oko 🙂

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů